Нещодавно студенти та викладачі Ужгородського національного університету повернулися з Румунії, із міста Сучава, в якому упродовж 3 днів працювали разом із вітчизняними та закордонними партнерами проекту «Розумна енергія транскордонного співробітництва», що виконується та фінансується у рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна 2014-2020 і має завершитися цього року. Мирослава Лендьел, проректор УжНУ і керівниця проекту Smart Energy, зазначає, що поїздка команди проекту до Сучави є однією з тих активностей, які спрямовані на виконання освітнього компоненту проекту. На попередніх стадіях реалізації виконано основні завдання наукового та інституційного компонентів – розроблено навчальні курси «Енергетичний менеджмент» та «Енергетичний аудит» для студентів інженерно-технічного факультету, а також підготовлено до відкриття Інноваційний центр з лабораторію SmartEnergy, проведено енергоаудит 3 будівель УжНУ, встановлено розумні лічильники електроенергії у всіх спорудах університету. Також триває процес повної заміни системи освітлення на біологічному та хімічному факультетах, де будуть встановлені енергоощадні світильники. – Водночас ще одним важливим завданням проекту є підготовка студентів-інженерів, які в підсумку зможуть самостійно проводити енергоаудит споруд і надавати фахові рекомендації щодо ощадного використання енергії. А для цього потрібне не тільки сучасне спеціальне обладнання (яке придбано в рамках проекту), а й досвід та відповідні навички. Саме такий цінний досвід наші студенти змогли отримати під час практичних тренінгів у Румунії, – каже Мирослава Лендьел. Професор Валентин Іваницький, який очолює кафедру приладобудування на інженерно-технічному факультеті і є координатором проекту, деталізує: в Румунії команда проекту працювала у трьох напрямках. Першого дня на інформаційній панелі разом із представниками різних країн виголошували доповіді щодо здобутків, які наявні у Карпатському регіоні в контексті впровадження ресурсозберігаючих технологій і економного використання енергії.
– Доповіді були різнопланові і стосувалися різних напрямків сучасного розумного використання енергії, – каже Валентин Іваницький. – Друга частина програми була присвячена практичним тренінгам. Представники місцевих громад вивчали різні методи та аспекти (економічні, юридичні, організаційні) впровадження в громадах енергоощадних технологій. А студенти працювали з сучасними приладами, що застосовуються для проведення енергетичного аудиту і енергетичних досліджень споруд і приміщень. Третя ж складова програми – екскурсії на об’єкти інфраструктури. Учасники ознайомилися з роботою трьох об’єктів зеленої енергетики. Спочатку побували на електро- та тепловій станції на біогазі з відходів деревообробної галузі, завдяки чому виробляється електроенергія або теплова енергія, що обігріває цілі райони міста Сучава. Також ознайомилися з роботою потужної сонячної електростанції в гірській місцевості, яка ілюструє раціональний підхід до використання земель, коли для отримання електроенергії використовуються не родючі землі, а незаліснений гірський схил. Третій об’єкт – вітрогенератор в одній із громад неподалік Сучави, завдяки якому громада майже постійно отримує для своїх потреб 1 мегават енергії вітру.
Професор Валентин Іваницький каже, що поїздка до Румунії стала одним із завершальних етапів реалізації проекту. І наголошує на важливості практичного досвіду, який студенти УжНУ отримали під час тренінгів. – В рамках проекту закуплено обладнання, яке використовується при проведенні енергоаудиту. І хочу сказати, що, оскільки наші студенти вчилися працювати з таким обладнанням і раніше в Ужгороді, і зараз під час практичних тренінгів у Сучаві, то вони вже готові самостійно їхати в громади, щоб проводити такі перші етапи енергоадиту. Готові оцінювати будівлі, обраховувати енергетичні втрати і давати рекомендації щодо покращення ефективності використання енергії. Більше того – у деяких громадах наші студенти вже провели таку роботу на об’єктах соціальної інфраструктури. Ми бачимо, що зараз із боку громад зростає інтерес до теми енергоощадності і впровадження відновлювальної енергетики. Тому не сумніваємося, що в майбутньому співпраця інженерів УжНУ з закарпатськими громадами буде ще активнішою. І це чудово, адже така спільна робота сприятиме енергонезалежності Закарпаття, – підсумовує професор Валентин Іваницький.